بررسی دوربین روی تفنگ Leupold VX3 4.5-14x40 Boone & Crockett

با نگاهی اجمالی به مشخصات دوربین , این مدل را سایز محبوب اکثر شکارچیان در ایران می بینیم. قطر عدسی شیء 40 میلیمتر, میزان حداقل بزرگنمایی متناسب و بزرگنمایی حداکثر 14 برابر نسبت به چشم انسان که برای تیراندازی در فواصل دور کافی به نظر می رسد.
ابعاد و جثه دوربین کاملاً متناسب با سلاح های گلوله زنی رایج در بازار کشورمان ایران است. همچنین با در نظر داشتن وزن 369 گرمی دوربین, برای تیرانداز گزینه ای ایده آل خواهد بود. این مدل که برای سالیان طولانی است که در صنایع اپتیکی لئوپولد تولید می شود و هر ساله به دلیل علاقه زیاد متقاضیان در خط تولید با اندک تغییراتی تکرار تولید می شود.
در این مدل لئوپولد از لنزهای استاندارد با پوشش دهی DiamondCoat 2 برای افزایش ضریب روشنایی استفاده کرده است. و پس از قرار گیری عملی پشت دوربین تا زمانیکه بزرگنمایی به 10 نرسیده از روشنایی قابل قبولی برخوردار است ولی پس از گذشتن میزان بزرگنمایی از 10 برابر و کاهش توان مردمک خروجی به ضعف این دوربین در ارائه شفافیت با این ابعاد دهانه 40 میلیمتری پی خواهیم برد؛ به نحوی که با انتخاب بزرگنمایی 14 برابر با کوچکترین جابجایی سر پشت دوربین سیاهی ایجاد شده را در دید دوربین خواهید دید. البته با در نظر گرفتن بزرگنمایی و قطر تیوپ مرکزی یک اینچی این امر از قبل نیز نسبتاً قابل پیش بینی خواهد بود. از دیگر نکات مورد توجه در اصلاحات جدید دوربین Leupold VX3 4.5-14x40 استفاده از مخلوط گازهای آرگون / کریپتون به جای استفاده از گاز نیتروژن در امر ضد آب نمودن قسمت های داخلی دوربین است.  از مهمترین نکات مورد نظر خریداران برای انتخاب یک دوربین مناسب سلاح , نوع رتیکل آن است. رتیکل مورد استفاده در این مدل به سفارش گروه Boone & Crockett درج شده است.
همانگونه که در شکل پیداست, این رتیکل مناسب برای شکار چهارپا و مختص شکار طراحی شده. این رتیکل در صورت کالیبره شدن در فاصله 200 یاردی, قابل تیراندازی در چهار فاصله مختلف و تا فاصله 500 یاردی البته با کالیبرهایی نظیر 270 و 308 است. نوع فوکوس چشمی در این مدل کماکان مدل آمریکایی است و واحد کلیک در این مدل 1/4 MOA است.
در کل و با در نظر گرفتن تمامی مشخصات دوربین و همچنین مد نظر داشتن قیمت این دوربین به عنوان گزینه ای مناسب برای خرید در این محدوده قیمتی به شمار می رود. اما با توجه به رقبای سرسختی که با کمی افزایش در میزان هزینه ای که برای خرید دوربین مد نظر دارید می توان گزینه هایی را انتخاب نمود که از عملکرد اپتیکی بهتری برخوردار باشند.

در ضمیمه توجه شما را به ویدئو رسمی شرکت لئوپولد از آزمایش دوام این دوربین پس از نصب 30 دقیقه ای روی چکش برقی جلب می کنم:نظرات

 
captcha

 
ارسال نظر
مقالات جدید
مقالات پربازدید

فروشگاه لوازم شکار و طبیعت گردی قوچ

Top